Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Estoński Elron zamówi więcej zespołów trakcyjnych w Skodzie

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
31-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

Škoda dostarczy do Estonii kolejne zespoły trakcyjne. Estońska państwowa spółka przewozowa Elron zamówi pojazdy, które wcześniej miały stanowić opcję. Łącznie będzie ich 16.

Škoda będzie miała okazję wykazać się w kolejnym państwie bałtyckim, już teraz dostarcza bowiem ezety na Łotwę. W Estonii kontrakt pierwotny dla Elronu, który podpisano z czeskim producentem na początku 2021 roku, pierwotnie zakładał dostawę 6 trójczłonowych zespołów trakcyjnych o długości 85 metrów. Każdy z wagonów będzie osadzony na osobnych dwóch wózkach, stąd długość pociągów.

Pojazdy będą dwusystemowe, wszystkie mają powstać do końca 2024 roku. Wówczas nowym systemem napięcia zelektryfikowana będzie najważniejsza linia kolejowa w kraju Tallin – Tartu (25 kV AC), a do roku 2028 kolejne linie w kraju. Na razie ezety mają się też poruszać pod siecią już istniejącą, z napięciem 3 kV DC.

Jak poinformowała Škoda, produkcja pierwszego pojazdu rozpoczęła się w grudniu 2022, w czeskim Pilźnie. Łącznie ezetów będzie więc 16. Dzięki szerokości pojazdów, które dostarczą Czesi na tory o rozstawie 1520 mm, będzie można umieścić w nich po 5 wygodnych siedzeń w rzędzie (w układzie 3+2). Oczywiście będzie też Wi-Fi, klimatyzacja, nowoczesny system informacji pasażerskiej. Wszystkie wejścia do pojazdu będą bezstopniowe.

W poprzednich latach dostawy szerokotorowych składów brał na siebie Stadler. Budował je w Siedlcach blisko 10 lat temu.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5