SERWISY PARTNERSKIE rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Pierwsza rumuńska Coradia Stream już na linii
Roman Czubiński 20 listopada 2024
W Rumunii wprowadzono dziś do eksploatacji pierwszy z 37 EZT Coradia Stream. Rumuński Urząd ds. Reformy Kolei (ARF) kupił je w Alstomie, który ulokował ich produkcję w dawnej fabryce Konstalu w Chorzowie. W Bukareszcie powstaje centrum serwisowe, przeznaczone do obsługi tych jednostek oraz innych pojazdów produkcji Alstomu.
Oława Zachodnia: widać już perony nowego przystanku
inf. pras. PKP PLK, oprac. ms. 20 listopada 2024
Mieszkańcy osiedla Sobieskiego oraz pasażerowie z okien pociągów mogą obserwować postęp robót przy budowie przystanku Oława Zachodnia. Prace koncentrują się na przejściu podziemnym. Inwestycja zapewni lepszy dostęp do kolei oraz poprawi komunikację w mieście. Na projekt przeznaczono 13 mln zł z Programu Przystankowego.
Dekarbonizacja transportu kolejowego nieunikniona. Ale w jakim kształcie?
Mikołaj Kobryński 20 listopada 2024
Coraz większymi krokami nadchodzi sukcesywne wycofywanie z użytku pojazdów spalinowych na europejskiej sieci kolejowej. Choć już teraz w eksploatacji znajdują się zespoły trakcyjne zasilane bateriami litowo-jonowymi lub wodorowymi ogniwami paliwowymi, przy obecnym poziomie rozwoju technologii rozwiązania te charakteryzuje szereg mankamentów. Czy dekarbonizacja transportu kolejowego może być bardziej efektywna?
Port Gdynia: Port Zewnętrzny musi być wykonalny dla partnera prywatnego
Elżbieta Pałys 20 listopada 2024
Planowany do realizacji projekt budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni musi być biznesowo atrakcyjny dla partnera prywatnego – mówi Piotr Gorzeński, prezes Portu Gdynia. Wymaga to dostosowania parametrów inwestycji do zmieniającego się rynku, co z kolei wpływa na wydłużenie procedury przetargowej.
Renata Mordak (Multiconsult): Ostatni rok był trudny dla firm projektowych
Redakcja 20 listopada 2024
Ostatni rok nie był łatwy dla firm projektowych – powiedziała podczas tegorocznego Kongresu Kolejowego zorganizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR Renata Mordak z firmy Multiconsult Polska. To przede wszystkim wynik braku przetargów zarówno na typowe projektowanie, jak i prace przedprojektowe.
Wrocław zapowiada przetarg na projekt tramwaju na Klecinę
Bartosz Chochołowski/wroclaw.pl 20 listopada 2024
Jeszcze tej jesieni spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosi przetarg na projekt tramwaju na Klecinę. To jedna z inwestycji zapowiadanych we Wrocławskim Programie Tramwajowym. Jest jednak zmiana wobec wcześniejszych zapowiedzi - projektant będzie musiał wziąć pod uwagę dwa warianty przebiegu trasy. Ten nowy jest dość zaskakujący - trasa ma omijać zabudowaną część osiedla.
Alstom rozbudowuje fabrykę w Chorzowie dla kontraktu z Niemcami
Daniel Siwak 20 listopada 2024
Jednym z największych kolejowych kontraktów Alstomu, jest produkcja piętrowych składów Coradia Max dla Badenii-Wirtembergii. Na potrzeby tego zamówienia zaszła konieczność rozbudowy jednego z obiektów na Górnym Śląsku. – Nie mieliśmy innego wyjścia – tłumaczy Ireneusz Kret, dyrektor zarządzający fabryki Alstom Chorzów.
Poznań. Kto zaprojektuje drugi etap Tramwaju na Naramowice?
Jakub Rösler 20 listopada 2024
Poznań otrzymał sporo ofert na wykonanie projektu dla budowy nowej trasy tramwajowej - tzw. drugiego etapu Tramwaju na Naramowice, od pętli Wilczak do Małych Garbar. Większość z nich przekracza jednak budżet samorządu. Miasto chce budować 2-kilometrową trasę w latach 2028-2030, a jej realizacja przesunęła się w czasie z powodu ogromnych kosztów - szacowanych aktualnie na 770 mln złotych.
Polregio o Lubuskiem: Jest lepiej, ale ciągle dużo do zrobienia
Jakub Rösler 20 listopada 2024
Polregio wciąż odwołuje dziesiątki pociągów miesięcznie w województwie lubuskim. Nowy zarząd przewoźnika zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji i zapewnia, że działania naprawcze trwają. Jednym z nich ma być serwisowanie pojazdów w bazie Cargotaboru w Czerwieńsku. Wciąż nie wiadomo za to, co z planowaną bazą przewoźnika w Żaganiu.
Jest umowa na łącznice Jedlicze - Szebnie. W końcu szybciej w Bieszczady
inf. PKP PLK, oprac. ms. 20 listopada 2024
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę za ponad 240 mln zł netto na budowę łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie. Inwestycja umożliwi szybszą podróż z Rzeszowa w stronę Krosna i Nowego Zagórza z pominięciem Jasła. Finansowanie zadania zaplanowano przy wsparciu Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej.
Sezonowy pociąg TLK z Bohumina nad Bałtyk zatrzyma się w Karsznicach
Kasper Fiszer 20 listopada 2024
Krajowy przewoźnik dalekobieżny potwierdził, że uruchomi pociąg z Czech do Łeby i Helu przez Zduńską Wolę-Karsznice także w wakacje 2025. Będzie to jedyny kurs spółki wykorzystujący historyczną Magistralę Węglową na terenie województwa łódzkiego. Z Karsznic po wieloletniej przerwie pojedziemy również do Łodzi i Częstochowy.
Łódzki tunel średnicowy: Za dwa tygodnie znów ruszy „Katarzyna”
Roman Czubiński 19 listopada 2024
Na początku grudnia powinno ponownie rozpocząć się drążenie dwutorowej części łódzkiego tunelu średnicowego. Kolejna przerwa była spowodowana obawą przed uszkodzeniem budynków podczas prac pod gęstą zabudową śródmieścia Łodzi. Bezproblemowo przebiegają natomiast prace przy tunelach jednotorowych, prowadzone w znacznie łatwiejszym terenie.
Komentarze
Czy branża SRK jest gotowa na nowe cyberprzepisy?
inf. pras. Kombud Group 19 listopada 2024
W projekcie ustawy implementującej dyrektywę NIS2 określono, że podmioty kluczowe oraz ważne będą miały 6 miesięcy na dostosowanie się do wymogów organizacyjnych oraz technicznych. Czy branża sterowania ruchem kolejowym jest wystarczająco przygotowana, aby w tak krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów? Jakie zagrożenia a jakie szanse sektor widzi w związku z nowymi przepisami cyberbezpieczeństwa? Na to pytanie odpowiada członek zarządu Kombud Group SA Anna Szczygielska.
PKP PLK pokazuje nowe stacje na liniach do elektrowni atomowej [grafiki]
Michał Szymajda 19 listopada 2024
Budowa linii kolejowej do planowanej elektrowni jądrowej nie tylko zapewni sprawny przewóz towarów podczas realizacji i eksploatacji inwestycji. Stworzy również nowe możliwości podróżowania koleją dla mieszkańców północnej części woj. pomorskiego. W 2025 r. planujemy ogłosić pierwsze przetargi na realizację prac budowlanych.
Tramwaje Warszawskie planują przetarg na tramwaje. Do 160 wagonów
Jakub Rösler 19 listopada 2024
Tramwaje Warszawskie są praktycznie gotowe do ogłoszenia przetargu ramowego na zakup nowych tramwajów. Przewoźnik chce kupić do 160 tramwajów, zarówno jedno- jak i dwukierunkowych, z czego 20 pojazdów to zamówienie podstawowe. Problemem są środki finansowe, których TW ciągle nie mają, a zdaniem spółki ogłaszanie przetargu bez zabezpieczonego finansowania mija się z celem. Kiedy Warszawa doczeka się więc kolejnych nowych tramwajów?
Wagony rowerowe PKP Intercity zaliczyły kolejny rok opóźnienia
Michał Szymajda 19 listopada 2024
Wagony rowerowe typu 609A nie wejdą do ruchu z początkiem roku 2025, tak jak zapowiadano. Nie stanie się to nawet na wiosnę. Remtrak, który miał się zająć naprawą, zmuszony był zająć się innymi projektami.
CPK pokazuje wizualizację stacji Brzeziny na linii „Y”
Roman Czubiński 19 listopada 2024
Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej dla stacji kolejowej przy linii dużych prędkości 85 w Brzezinach pod Łodzią – informuje biuro prasowe CPK. Jak wynika z opisu oraz wizualizacji, obiekt będzie wyposażony w liczne udogodnienia dla podróżnych. Inwestycja znacząco poprawi dostępność komunikacyjną Brzezin i okolic oraz da nowy impuls gospodarce regionu.
Siemens Mobility: Bardzo duży wzrost zamówień kolejowych
Roman Czubiński 19 listopada 2024
W czwartym kwartale roku finansowego 2024 (w lipcu, sierpniu i wrześniu bieżącego roku) Siemens Mobility osiągnął bardzo dobre wyniki finansowe. Wartość zdobytych w tym czasie zamówień wzrosła niemal o połowę – informuje koncern. Dalszy rozwój tej gałęzi koncernu Siemens mają umożliwić – między innymi – planowane inwestycje w rozwój sztucznej inteligencji.
Trasa tramwajowa do praskiego stadionu z pozwoleniem na budowę
Przemysław Farsewicz 19 listopada 2024
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), operator komunikacji w stolicy Czech, uzyskał pozwolenie na budowę kolejnej, 1,3-kilometrowej trasy tramwajowej Malovanka – Strahov. W przyszłym roku ruszy przetarg na realizację torowiska.
Kolejami Mazowieckimi z Kutna do Sierpca z przesiadką w Płocku
Kasper Fiszer 19 listopada 2024
Województwo mazowieckie zapowiada istotne zmiany w obsłudze międzyregionalnej trasy Kutno – Płock – Sierpc. Już za miesiąc z rozkładu jazdy znikną połączenia bezpośrednie. Zastąpią je kursy w relacjach Kutno – Płock i Płock – Sierpc, co ma pozwolić na oszczędność taboru spalinowego.
InPost wypowiada walkę Ryanairowi i Wizz Airowi
Mateusz Kieruzal 18 listopada 2024
InPost zaoferuje możliwość wysyłania paczek między Polską a krajami Europy Zachodniej, co pozwoli pasażerom ma „nadanie” bagażu podręcznego w paczkomacie blisko miejsca zamieszkania i jego odbiór w miejscu docelowym wypoczynku wakacyjnego czy weekendowego wypadu na city-break. Oferta cenowa InPostu jest kilkukrotnie tańsza od polityki cenowej Ryanaira i Wizz Aira, które powinny nastawić się na spadek przychodów dodatkowych z polskiego rynku.
Stadler: Przez powodzie i nawałnice zysk będzie mniejszy
Roman Czubiński 18 listopada 2024
Produkcja w zakładach Stadlera została w ostatnich miesiącach zakłócona przez trzy klęski żywiołowe – informuje producent. W Walencji pod koniec października doszło do zalania na skutek powodzi, wcześniej zaś zakłady w Valais i Dolnej Austrii ucierpiały na skutek burz i oberwania chmury. W efekcie marża koncernu będzie w tym roku znacząco mniejsza od planowanej.
Pokrywania strat lotniska Olsztyn-Mazury przez marszałka "jest zasadne"
Mateusz Kieruzal 18 listopada 2024
Zasypywanie wielomilionowych strat portu lotniczego Olsztyn-Mazury przez samorząd marszałkowski – zdaniem prezesa lotniskowej spółki – jest zasadne, gdyż ma to być „kluczowa infrastruktura komunikacyjna” północno-wschodniego regionu Polski. Wiktor Wójcik uważa także, że „promocja regionu” jest narzędziem, który pomaga w ściąganiu zagranicznych turystów.
CPK i PKP PLK: Chcemy partnerstwa z wykonawcami
Roman Czubiński 18 listopada 2024
Dialog z branżą – obejmujący przedstawianie harmonogramu przyszłych przetargów, ale też nowe sposoby przygotowywania dokumentacji – będzie lepszy niż dotychczas. Ewentualne spory będą rozstrzygane raczej poprzez mediacje, niż na salach sądowych – zapowiedzieli na Kongresie Kolejowym przedstawiciele głównych zamawiających w branży infrastruktury kolejowej. PKP PLK zamierzają ponadto dzielić duże inwestycje finansowane ze środków UE na etapy, by dać szanse ubiegania się o kontrakty również mniejszym wykonawcom.
RegioJet: Trójwagonowe ezety z Pesy pojadą w Pradze nieco później
Michał Szymajda 18 listopada 2024
15 grudnia czeski prywatny operator RegioJet przejmie obsługę miejskiej linii kolejowej S49 łączącej Roztoky u Prahy, Libeň i Hostivař. W 2025 roku rozpocznie też obsługę linia S61 łączącej praski dworzec główny lub praską stację Vršovice z miasteczkiem Úvaly. Obie linie będą obsługiwane przez RegioJet przez kolejne 15 lat, czyli do 2039 roku. RegioJet przejął obsługę linii w efekcie wygranego przetargu.
Ekspresy regionalne do Dęblina, Ostrołęki i Działdowa dopiero w 2030 r.
Kasper Fiszer 18 listopada 2024
Czy na Mazowszu pojawi się więcej tzw. ekspresów regionalnych? Województwo chce, by w przyszłości pojechały one do trzech kolejnych miast znajdujących się na rubieżach regionu administracyjnego. Stanie się to jednak dopiero po pozyskaniu przez KM dodatkowego taboru.
Finansowanie i przetargi kluczem do wyjścia z dołka branży budowlanej na kolei
Rafał Dybiński 18 listopada 2024
Przedstawiciele branży budowlanej, podczas debaty otwierającej Kongres Kolejowy 2024, byli zgodni co do oceny swojej działalności w ostatnich miesiącach. Brakowało finansowania i przetargów. Najbliższe miesiące nie napawają też optymizmem. Padły jednak pomysły, jak radzić sobie z problemami, żeby nastały lepsze dni.
PKP sprzedadzą dawny dworzec Mławskiej Kolei Dojazdowej
Kasper Fiszer 18 listopada 2024
Właściciel nieczynnego dworca dawnej Mławskiej Kolei Dojazdowej planuje go sprzedać. Tłumaczy, że przejęciem obiektu nie był zainteresowany lokalny samorząd. Od lat 80. zeszłego stulecia budynek nie służył obsłudze podróżnych.
Polregio rozważy zakupy taboru dwutrakcyjnego i hybrydowego
Jakub Rösler 18 listopada 2024
Polregio planuje stopniowo wycofywać najstarsze pojazdy spalinowe, np. te z serii SA105 czy też SA109. W zamian za to przewoźnik będzie musiał kupić nowy tabor spalinowy, a w grę wchodzą także pojazdy hybrydowe lub dwutrakcyjne. Polregio wciąż szuka też używanych, spalinowych zespołów trakcyjnych, na których zakup właśnie prowadzi przetarg.
Modernizacja linii 33 bez elektryfikacji odcinka Płock – Sierpc
Kasper Fiszer 18 listopada 2024
Zarządca infrastruktury nie planuje elektryfikować odcinka linii nr 33 położonego na północ od Płocka. Do miasta będzie prowadzić więc wciąż tylko jedna trasa umożliwiająca ruch pociągów prowadzonych elektrowozami. To ważne w kontekście obsługi tamtejszej rafinerii.
Ruszyła budowa portu instalacyjnego offshore w Gdańsku!
Mikołaj Kobryński 18 listopada 2024
W dniu 13 listopada rozpoczęła się budowa terminala instalacyjny dla farm wiatrowych na morzu w porcie morskim w Gdańsku. Generalny wykonawca, czyli NDI, ma zrealizować roboty budowlane w perspektywie nieco ponad 1,5 roku – do końca czerwca 2026 roku. To kluczowa inwestycja dla rozwoju sektora offshore w Polsce.
PISiL: 50% udziału intermodalu? To nierealne
Roman Czubiński 17 listopada 2024
W bardzo trudnych dla transportu i logistyki czasach państwo powinno wspierać intermodal. Niestety, jest ono na tym polu zbyt mało aktywne, a proponowane zmiany podatkowe są dla branży niekorzystne. Dodatkowym obciążeniem są protesty rolników i awarie techniczne – mówił podczas Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki Marek Tarczyński.
Ełk: Przybywa pasażerów wąskotorówki
Kasper Fiszer 17 listopada 2024
Miasto Ełk mówi o rosnącej popularności przejazdów turystycznych na trasie dawnej Ełckiej Kolei Dojazdowej. Największą frekwencją cieszą się kursy obsługiwane parowozem. Być może wkrótce odcinek zarządzany przez samorząd ulegnie wydłużeniu, bo trwają uzgodnienia z PKP SA dotyczące możliwości przejęcia kolejnych nieruchomości.
Intermodal: Porty przygotowane lepiej niż infrastruktura dostępowa
Roman Czubiński 17 listopada 2024
Zmiany w światowej logistyce i handlu zachodzą coraz szybciej i są trudne do przewidzenia. Nowo budowane obiekty portowe muszą więc umożliwiać wykorzystanie ich na wiele różnych sposobów – uznali uczestnicy debaty podczas III Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego. Podkreślili też znaczenie skomunikowania portów z interiorem zarówno poprzez kolej, jak i przez drogi.
Kraków: W grudniu otwarcie trzech nowych przystanków
Roman Czubiński 17 listopada 2024
Budowa przystanku Kraków Piastów zakończy się jeszcze w tym roku. Mieszkańcy osiedla Mistrzejowice zyskają dzięki temu lepszy dostęp do kolei wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy – informują PKP PLK. Inwestycja jest elementem programu przystankowego, finansowanego z budżetu państwa.
Punktualność w październiku. LOT poza topem Europy
Mateusz Kieruzal 17 listopada 2024
Październikowe notowanie na najbardziej „punktualnego” przewoźnika lotniczego nie przyniosło zmiany – terminowość operacji utrzymały linie Aeroméxico, broniąc pozycji lidera. Europa odnotowała postęp, lecz anulacje lotów na Starym Kontynencie odpowiadały za 16 proc. łącznych odwołań. Polskim Liniom Lotniczym LOT nie udało się wrócić do dziesiątki najbardziej terminowych przewoźników w Europie.
Maszyniści PKP Intercity pod okiem kamer
Kasper Fiszer 16 listopada 2024
W październiku PKP Intercity zamontowało pierwsze kamery monitorujące pracę maszynistów. Wyposażono w nie część jednostek ED250 Pendolino. Docelowo rejestrowana ma być praca załóg obsługujących wszystkie pojazdy spółki, w tym najstarsze lokomotywy EP07.
ZUE zadowolona z wyników. Liczy na kontrakty kolejowe, także za granicą
Redakcja 16 listopada 2024
– Pomimo wymagających warunków rynkowych, nasze wyniki po trzech kwartałach oceniamy jako dobre. Zwiększyliśmy przychody, a także posiadamy portfel zamówień wart ok. 1,2 mld zł – mówi Wiesław Nowak, prezes Zarządu ZUE, podsumowując wynik za 9 miesięcy roku.
PKP SA przekażą powiatowi grunty starachowickiej wąskotorówki
Kasper Fiszer 16 listopada 2024
Trwają przygotowania do zmian własnościowych dotyczących świętokrzyskiego odcinka linii wąskotorowej wybiegającej ze Starachowic. Najprawdopodobniej PKP SA przekażą grunty miejscowemu samorządowi szczebla powiatowego. W okresie letnim infrastruktura jest częściowo wykorzystywana w ruchu turystycznym.
Łódź: Bilet roczny na subskrypcję
Roman Czubiński 16 listopada 2024
Z początkiem przyszłego roku ma wejść w życie nowa formuła płatności za bilet roczny. Możliwość rozłożenia jej na miesięczne raty w wysokości niespełna 100 zł ma przekonać do komunikacji miejskiej nowych użytkowników. Padły też zapowiedzi kolejnych zmian ułatwiających płatności za przejazd oraz przyspieszających same pojazdy.
Niemal 1,5 mld złotych na modernizację 150 wagonów w zakładzie Remtrak koło Opoczna
Roman Czubiński 15 listopada 2024
PKP Intercity oraz Remtrak podpisały trzy kolejne kontrakty na modernizację 150 wagonów. Ich wartość to prawie 1,5 mld złotych. To kolejne zlecenie wspierające rodzime zakłady. Po podpisaniu tej umowy wartość kontraktów PKP Intercity w polskim przemyśle wzrosła do blisko 16,5 mld zł – informuje przewoźnik.
PKP Cargo: Wojewódka chce pozostać prezesem
Roman Czubiński 15 listopada 2024
Pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo dr Marcin Wojewódka ogłosił zamiar ubiegania się o dalsze kierowanie spółką. W razie utrzymania stanowiska zapowiada kontynuowanie restrukturyzacji przewoźnika. Trwa konkurs na członków zarządu spółki.
Wyborski (PKP PLK): Trakcja musi być samodzielna. Wiele scenariuszy na stole
Łukasz Malinowski 15 listopada 2024
PKP PLK chce traktować zależną spółkę Trakcja jak każdego innego wykonawcę. Obecnie rozważanych jest kilka scenariuszy przyszłości spółki, a żaden, łącznie z prywatyzacją, nie został wykluczony.
Czy uratujemy kolejowe przewozy towarowe w Polsce?
Mikołaj Kobryński 15 listopada 2024
Udział transportu kolejowego w śródlądowych przewozach ładunków w Polsce wydaje się wciąż relatywnie wysoki w porównaniu z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Najbliższych kilkanaście lat przyniesie jednak radykalny spadek zapotrzebowania na przewozy węgla kamiennego. Czy sektor jest na to przygotowany?
Mniejsze opóźnienie modernizacji linii Skarżysko – Sandomierz
Kasper Fiszer 15 listopada 2024
Za około miesiąc przywrócony po kilkuletniej przerwie ma zostać ruch pociągów pomiędzy stacjami Dwikozy i Sandomierz. Zbliża się bowiem długo oczekiwany finał modernizacji świętokrzyskiego odcinka linii nr 25. Prace zakończą się z dużym opóźnieniem, ale kilka miesięcy wcześniej, niż zapowiadano latem.
Newag ze złotym medalem UNIFE. Po raz trzeci
Roman Czubiński 15 listopada 2024
Jako pierwszy na świecie producent taboru kolejowego Newag uzyskał trzy razy z rzędu najwyższy możliwy poziom zgodności (Gold Quality Performance Level) w prestiżowym procesie oceny, prowadzonym przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Kolejowego (UNIFE). Proces ten nastąpił po certyfikacji na zgodność z IRIS Certification, zrealizowanej przez uznaną globalnie jednostkę Bureau Veritas Certification.
Polsko-czeskie rozmowy kolejowe
Ministerstwo Infrastruktury 15 listopada 2024
Planowanie i realizacja inwestycji w transgraniczną infrastrukturę transportową na szlakach łączących Polskę i Czechy to główny temat rozmowy wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka z ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce Břetislavem Dančakiem.
Jaka przyszłość kolejowych przejść granicznych na Wschodzie?
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie 15 listopada 2024
Wicewojewoda Wojciech Wołoch spotkał się w środę z przedstawicielami spółek kolejowych PKP S.A. Tematem rozmowy były inwestycje kolejowe na przejściach granicznych w naszym regionie: w Dorohusku i Terespolu, a także rozbudowa terminala w Małaszewiczach.
Nowy IC „Wisłok” połączy Rzeszów z Warszawą
Kasper Fiszer 15 listopada 2024
Pociąg IC „Wisłok” z Rzeszowa do Warszawy zacznie kursować z korektą rozkład jazdy. Częściowo zastąpi on dzisiejszego „Hetmana”, którego trasa ulegnie bardzo znaczącym zmianom. Pasażerom, którzy aktualnie korzystają z tego połączenia, przewoźnik proponuje także IC „Galicja” z Przemyśla do Berlina.
PISiL: 50% udziału intermodalu? To nierealne
Roman Czubiński 15 listopada 2024
W bardzo trudnych dla transportu i logistyki czasach państwo powinno wspierać intermodal. Niestety, jest ono na tym polu zbyt mało aktywne, a proponowane zmiany podatkowe są dla branży niekorzystne. Dodatkowym obciążeniem są protesty rolników i awarie techniczne – mówił podczas Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki Marek Tarczyński.
10-lecie Pendolino. Bilety na EIP już od 1 zł
PKP Intercity 14 listopada 2024
W grudniu minie 10 lat odkąd składy Pendolino zaczęły kursować w barwach PKP Intercity. Z okazji tej rocznicy przewoźnik przygotował wielką promocję biletową. 14 grudnia PKP Intercity zaprosi pasażerów w urodzinową podróż na pokładach pociągów Express InterCity Premium (EIP) już od 1 zł! Sprzedaż promocyjnych biletów rusza 14 listopada.
Malinowski: Piętrowe ezety powtórzą sukces Pendolino
Michał Szymajda 14 listopada 2024
PKP Intercity zweryfikowało prognozy dotyczące liczby pasażerów i ostro pnie się w górę. Mimo tego, że w spółce oficjalnie niemal nie przybyło taboru, to lepsze gospodarowanie zasobami pozwoliło wozić znacznie więcej pasażerów.
Komisja Europejska mówi „tak” miliardom dla Polski
inf. pras./red. 14 listopada 2024
Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej dotycząca drugiego i trzeciego wniosku Polski o płatność z KPO. Procedura na poziomie unijnym nadal trwa, ale jeszcze przed końcem roku spodziewany jest wpływ 40 mld zł. To będzie największy przelew jaki jednorazowo trafi do naszego kraju – podkreśla Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Rok po wyborach: Co się udało, a co nie?
Roman Czubiński 14 listopada 2024
Sukcesy nowego rządu – odblokowanie funduszy unijnych, ogłoszenie nowych przetargów PKP PLK czy uporządkowanie kwestii nadzoru nad spółkami – nie oznaczają, że można osiąść na laurach. Najpilniejszym zadaniem jest reforma Funduszu Kolejowego. Potrzeba też poprawy dialogu z wykonawcami (również w zakresie kontraktów utrzymaniowych) i ochrony rynku przed nieuczciwą konkurencją spoza UE – uznali uczestnicy debaty otwarcia XIV Kongresu Kolejowego.
Leo Express z otwartym dostępem Warszawa – Kraków. 5 par pociągów!
Roman Czubiński 14 listopada 2024
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego przyznał Leo Express otwarty dostęp na trasie Warszawa Wschodnia – Kraków Główny przez CMK. Przewidziano kursowanie pięciu par przez pięć lat, począwszy od grudnia 2025 roku. Czas przejazdu ma wynosić niespełna 3 godziny.
Poznaliśmy laureatów Zielonych Nagród Kolejowych
Roman Czubiński 14 listopada 2024
Redakcja „Rynku Kolejowego” i Forum Kolejowe Railway Business Forum już po raz czwarty wręczyły Zielone Nagrody Kolejowe. Statuetki otrzymują osoby i przedsiębiorstwa związane z sektorem transportu szynowego za działania nadające mu jeszcze bardziej ekologiczny charakter.
Pierwszy bateryjny zespół trakcyjny dla Irlandii zaprezentowany
Alstom 14 listopada 2024
Koleje Irlandzkie zaprezentowały w Dublinie pierwszy pociąg X’trapolis od Alstom. Zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz, Kolei Irlandzkich i mediów, mieli okazję po raz pierwszy wsiąść do jednego z pociągów, które od 2026 roku będą obsługiwać sieć DART+ (Dublin Area Rapid Transit). Nowa flota 37 pociągów elektrycznych i akumulatorowo-elektrycznych pozwoli znacząco wzmocnić jakość obsługi pasażerów w obszarze metropolitarnym Dublina, m.in. poprzez zwiększenie przepustowości sieci kolejowej oraz dostępności pojazdów.
Czas pracy maszynistów – wyzwania i potrzeba zmian w regulacjach
Redakcja 14 listopada 2024
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na transport kolejowy oraz wyzwań, które stawia zmieniająca się gospodarka, warto zastanowić się, jakie zmiany w przepisach o czasie pracy mogą okazać się konieczne i jak obecne regulacje wpływają na funkcjonowanie całego sektora.
Finansowanie i przetargi kluczem do wyjścia z dołka branży budowlanej na kolei
Rafał Dybiński 14 listopada 2024
Przedstawiciele branży budowlanej, podczas debaty otwierającej Kongres Kolejowy 2024, byli zgodni co do oceny swojej działalności w ostatnich miesiącach. Brakowało finansowania i przetargów. Najbliższe miesiące nie napawają też optymizmem. Padły jednak pomysły, jak radzić sobie z problemami, żeby nastały lepsze dni.
Gawkowski: Kolej ma w rządzie przyjaciela
Jakub Rösler 14 listopada 2024
Rozpoczął się XIV Kongres Kolejowy. W przemówieniu otwierającym wicepremier Krzysztof Gawkowski przypomniał o dużych środkach na cyfryzację kolei, które będą dostępne dla całej branży. Wicepremier przekazał także, że Polska jest głównym celem cyberataków Rosji i Białorusi w Unii Europejskiej, a ich liczba wyniesie w tym roku około 100 tysięcy.
Gliwice chcą mieć cztery nowe centra przesiadkowe
UM Gliwice 14 listopada 2024
Gliwice planują wykorzystać środki z programu FEnIKS na budowę czterech "węzłów przesiadkowych" na terenie miasta. Miałyby one powstać w różnych rejonach Gliwic, a dwa z nich są związane z planami PKP PLK odnośnie budowy nowych przystanków kolejowych - w Łabędach oraz na Koperniku.
Hitachi celuje w polski rynek taborowy
Łukasz Malinowski 14 listopada 2024
W najbliższym czasie zamierzamy zaoferować nasz tabor polskim przewoźnikom – deklaruje Hitachi Rail. Choć firma jest najbardziej znana z produkcji taboru dużych prędkości, nie jest jeszcze jasne, czy właśnie od nich rozpocznie składanie ofert w naszym kraju. Na razie Hitachi bada potrzeby i perspektywy polskiego rynku.
PKP Intercity zwiększy zysk i rentowność
Roman Czubiński 14 listopada 2024
Państwowy dalekobieżny przewoźnik kolejowy planuje znacząco zwiększyć przychody i rentowność. Tegoroczny zysk ma być dwukrotnie większy od tego z 2023 r. – informuje „Puls Biznesu”. Przewoźnik nie wyklucza nawet kwoty przekraczającej 200 mln zł.